Ellek Haber
Düziçi Times

Bahçe de Cumhuriyet Bayramının 93. yıldönümü kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. yıldönümü Bahçe İlçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak 28 Ekim Cuma günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu yapıldı. Daha sonra 29 Ekim Cumartesi günü Kaymakamlık Makamında yapılan tebrikat kabulünün ardından Bahçe Şehir Stadyumunda yapılan kutlama programı, İlçe Kaymakamı Mehmet Alper ÇIĞ, İlçe Belediye Başkanı İbrahim BAZ, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Şerif DOĞAN, İlçe Emniyet Müdür Vekili Hakan DOĞAN, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve ilçemiz halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

01 Kasım 2016 22:31 / Güncelleme: -/- | Kategori: Bahce Haberleri | Ziyaretçi: 579   29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 93. yıldönümü Bahçe İlçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak 28 Ekim Cuma günü Hükümet Konağı önündeki Atatürk Büstüne çelenk sunumu yapıldı. Daha sonra 29 Ekim Cumartesi günü Kaymakamlık Makamında yapılan tebrikat kabulünün ardından Bahçe Şehir Stadyumunda yapılan kutlama programı, İlçe Kaymakamı  Mehmet Alper ÇIĞ, İlçe Belediye Başkanı İbrahim BAZ, İlçe Jandarma Komutanı Ahmet Şerif DOĞAN, İlçe Emniyet Müdür  Vekili Hakan DOĞAN, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve ilçemiz halkının katılımıyla gerçekleştirildi.
 
        Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Anadolu Lisesi Bando Takımı eşliğinde Bayrak ve Sancak Grubunun ardından tüm okullar protokolü selamlayarak geçit töreni yaptılar. İlçe Kaymakamı  Mehmet Alper ÇIĞ günün anlam ve önemi ile ilgili yaptığı konuşmada:  "Cumhuriyetimizin ilanının 93. yıl dönümünü İlçemizde birlik ve beraberlik duygusu içerisinde kutlamanın heyecan ve sevincini yaşıyoruz.

Cumhuriyet egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu bir yönetim biçimidir. Bu yönetim biçimi ile vatandaşlarımız özgürce seçme ve seçilme hakkını kullanarak kendileri adına ülkeyi yönetecek kişileri belirleyebilmektedirler. Cumhuriyet yönetiminde sınıfların, kişilerin, ailelerin veya zümrelerin ayrıcalıkları yoktur. Cumhuriyet yönetiminde ve ülkenin bütününde tüm vatandaşlarımız eşit hak ve özgürlüklere sahiptirler. Sevgili öğrenciler Cumhuriyet evlatlarından, yüksek ahlaklı, değerli ve üstün nitelikli olmalarını beklemektedir.

Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanlı nesiller istemektedir. Bununla birlikte çağdaş uygarlık düzeyine ancak çok çalışarak, alın teri ve emek harcayarak çıkabileceğimizi hiçbir zaman unutmamalıyız. Sevgili gençler, bin yıldır bize yurt olan ve Cumhuriyetimizin üzerinde yeşerdiği vatanımız, cennet ve cömert anadolumuz, bir çok devletin rüyalarını süsler hale gelmiştir. Ülkemizi parçalayıp paylaşmak isteyenler olmuş ancak bu emellerini başaramadıkları gibi yüce bir milletin küllerinden yeniden doğup, yeni bir devletin müjdecisi olan Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını izlemişlerdir.

Maalesef tarihten ders almayanlar adını bile anmaya değmeyecek türlü türlü terör örgütlerini bizleri bölmek parçalamak amacıyla başımıza musallat etmeye çalışmışlar ancak ne mutlu ki Cumhuriyetimizin demokrasiye aşık evlatlarının vatan ve millet sevgileri sayesinde hain amaçlarına ulaşamamışlardır. Bin yıllık ecdadımız kutsal saydığımız vatan topraklarında nöbet tutmuş ve şehit olmuşlardır. Artık bu coğrafyada nöbet tutma sırası şanlı Türk Milletinin çocuklarında, Türk gençliğinde yani sizlerdedir.  Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi "Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır.

Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyyen yaşayacaktır.”  Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun silah arkadaşlarıyla vatanın bölünmez bütünlüğü için mücadele ederken görevleri başında kaybettiğimiz tüm kahraman şehitlerimizi ve 15 Temmuz gecesi Cumhuriyetimize kast etmek isteyen hainlere karşı vücutlarını siper eden kahraman şehitlerimizi rahmetle minnetle ve şükranla anıyor tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum." dedi.

Daha sonra günün anlam ve önemiyle ilgili şiirler okundu. Halk oyunları ekibi gösterilerinin ardından İlçemiz genelindeki okullar arasında yapılan şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinden sonra kutlama töreni sona erdi.

Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI