Ellek Haber
Düziçi Times

Yazara E-mail Gönder

Bir Fincan Kahveye Saklanmış Muhabbet, Gel Beraber İçelim, Diller Konuşsun


Kahve,kültürümüzde,hayatımızda o kadar büyük bir yere sahiptir ki en neşeli anımızda da en üzüntülü anımızda da bize iyi bir arkadaş ve refakatçidir.Kahve,soluklanmak için bir neden;dostluğa açılan bir kapıdır.

Dertlerin,mutlulukların paylaşıldığı bir zaman kaçamağıdır. Kahve,vefanın ve ikramın vazgeçilmez adıdır.


Kahve deyip geçmemek lazım! Üzerine yazılmış onlarca söz ve şarkı vardır. Hatta kahve atalarımızın kelam dünyalarında da şahsına münhasır güzel yer edinmiştir.

'Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır 'sözü bunlardan biridir. Kahve, kıymet bilmenin,saygının açık adresidir.Türk kahvesi,gelenek ve göreneklerimizi yaşatan sırlı bir içecektir.Düşünün ki kız isteme geleneğinde Türk kahvesi baş roldedir;evlere şenlik bir törenin üçüncü gözü gibidir.

Şayet gelin adayı,bol köpüklü güzel bir kahve yapamıyorsa; bu işin hakkını veren başka bir kişi önceden mutfakta yerini alır;kahveyi o yapar,övgüyü gelin adayı alır.Ayrıca damat adayının sabrını ölçmek için de damat adayına tuzlu kahve bile ikram edilir. Sesini çıkarmadan son yudumuna kadar içebilirse damat adayının sabırlı olduğu kanaatine varılır.


Bayram ziyaretlerinin kabul görür milli içeceği, Türk kahvesidir. Hele de yanında doyumsuz sohbetler size eşlik ediyorsa değmeyin keyfinize!
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kahve makinaları piyasaya sunuldu.Çeşitli aromatik kokular karıştırılıp farklı karışımlar halinde marketlerde,kafelerde yerini alsa da kahvenin has tadını vermemektedir. Kahvenin hası şöyle yapılır: İstenen kavurma derecesine göre taze kahve çekirdekleri kavrulur;el değirmeninde çekilir;meşe odununun közünde bakır cezvede ağır ateşte pişirilir.

Ben bu tadı seviyorum,bu kadar emeğin sonunda damağımda müthiş bir tat bırakıyor.Kahve severlere bol köpüklü kahve yapmanın püf noktalarını verdim.

Haydi o zaman bol köpüklü Türk kahvesi içmenin tam zamanıdır.
Sözün özü odur ki küçücük fincanlarda tadı gönüllerde yankı uyandıran Türk kahvesi,dostluk ve birlikteliğin can köprüsüdür.Çünkü yüreği yüreğe bağlar.Yaşamınızdan muhabbet,yüreğinizden umut,damağınızdan kahve tadı eksik olmasın.Sağlık,esenlik,afiyetle kalın.


Kıymet Bilgi Çelik | Eki 29 2014 | Ziyaretçi: 1527
Sitemiz yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm haklarının sahibidir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
YUKARI